Sklep z zabawkami online

Prowadzenie sklepu internetowego z zabawkami jest dla nas pasją. Zawsze dbamy o to, aby każdy klient znalazł coś dla swojej pociechy i pozytywnie nas zapamiętał. Dzięki temu podejściu możemy pochwalić się ogromną rzeszą stałych klientów, których ciągle przybywa. W naszym sklepie znajdują się zabawki w różnych kategoriach cenowych, wykonane z różnych materiałów - sprzedajemy tylko i wyłącznie produkty, które sami kupilibyśmy naszemu dziecku.

Certyfikat RapidSSL

Przelewy24 Płatności CashBill


Oznaczenia, certyfikaty i atesty na pudełkach zabawek dla dzieci

Oznaczenia, certyfikaty i atesty na pudełkach zabawek dla dzieci

 (6)    0

  Zabawki

Dbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci, próbujemy wybierać dla nich najlepsze zabawki. Podczas kupowania zabawki często kierujemy się intuicją, badamy zabawkę organoleptycznie, kierujemy się poradami znajomych, opiniami w internecie lub oznaczeniami na opakowaniu zabawki. Nieraz niewinnie wyglądające zabawki mogą być niebezpieczne.


Zabawki mogą wywoływać alergie i uczulenia, zawierać szkodliwe substancje, które wpływają na zdrowie i rozwój dziecka. Niektóre mogą cechować się niską odpornością na uderzenia lub posiadać małe elementy, które mogą zostać połknięte. Nie powinny też być zasilane prądem większym niż 24V.

W europejskim prawie znajdują się przepisy odnośnie produkcji zabawek. Spełniają rolę ostrzegawczą i informacyjną. Przepisy dokładnie określają co to jest zabawka, jak powinna zostać wykonana oraz jakie informacje powinny być widoczne na jej opakowaniu. Europejskie prawo definiuje "zabawkę" jako wyrób zaprojektowany lub przeznaczony do zabawy oraz taki, który ze względu na wygląd lub swoje cechy charakterystyczne może zostać użyty do zabawy przez dzieci do lat 14. Zabawką też określa się sprzęt sportowy, który jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała do 20 kg. Na przykład deskorolka dla dzieci powinna mieć takie same oznaczenia jak na innych zabawkach.

Zabawki na roczek projektowane dla najmłodszych użytkowników zabawek muszą spełniać restrykcyjne normy, w szczególności te przeznaczone dla dzieci do lat 3. Producent już podczas projektowania ma obowiązek zadeklarować dla jakiej grupy wiekowej zabawka jest przeznaczona. Jednocześnie musi też przewidzieć w jaki sposób zabawka będzie użytkowana. Czy zabawka ma małe elementy, które mogą zostać ułamane i połknięte, czy będzie brana do ust lub czy posiada ostre krawędzie, przez które dziecko może się zranić. Dyrektywa europejska 98/48/EC nakłada na producenta obowiązek szczególnej kontroli zabawek, które są wkładane do ust, jak np. grzechotki, gryzaki i zabawki piszczące. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa zabawek w Unii Europejskiej są bardziej restrykcyjne niż w Azji, np w przypadku zawartości substancji zmiękczającej plastik, co sprawia, że europejskie zabawki należą do bezpieczniejszych dla naszych dzieci.

Jakie informacje powinny być widoczne na opakowaniu?

  • jednoznacznie określające producenta, jego adres i logo firmowe, lub w wypadku gdy zabawka jest sprowadzona z poza Unii Europejskiej - dane upoważnionego przedstawiciela lub polskiego importera
  • pozwalające na bezproblemową identyfikację produktu i jego przeznaczenia, jak nazwa zabawki, nr partii, serii, typ lub model,
  • wiek dziecka, dla którego przeznaczona jest zabawka,
  • ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i informacje o zasadach bezpiecznego użytkowania zabawki,
  • zabawki elektryczne, elektroniczne i interaktywne powinny mieć instrukcję obsługi.

Na opakowaniach możemy zobaczyć też wiele różnych certyfikatów. Dotyczą one cech związanych z produkcją i użytkowaniem produktu. Część jest obowiązkowa, inne są przyznawane po badaniach i testach w specjalnych laboratoriach na życzenie producenta. Atesty informują, że zabawka spełnia normy i jest bezpieczna dla dziecka w danym wieku.

Oznaczenia, które pojawiają się często na opakowaniach zabawek to:

Certyfikat CE

CE (Conformité Européenne) – certyfikat, który muszą mieć zabawki trafiające na rynek europejski. Nie jest przyznawany przez zewnętrzną instytucję, ale deklarowany przez producenta, że spełnia wszelkie przepisy bezpieczeństwa panujące na terytorium Unii Europejskiej. W każdym państwie istnieje instytucja, która weryfikuje czy producent wytwarza zabawki zgodnie z istniejącymi przepisami i czy na dany produkt przysługuje znaczek CE. Proszę jednak uważać na podobne znaki, o czym na końcu artykułu.

Od 3 lat

Nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat – obowiązkowe oznakowanie na zabawkach nieprzeznaczonych dla dzieci do lat 3. Znak ten nadawany jest przez producenta, jeśli stwierdzi, że zabawka może mieć szkodliwy wpływ dla dzieci poniżej 3 roku życia. Oznakowanie to jest także częścią procedury nadawania certyfikatu CE. Nadanie tego znaku nie jest weryfikowane przez jednostki zewnętrzne, ale musi być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa.

Certyfikat GCC

GCC – analogiczny certyfikat bezpieczeństwa do CE. Jest on obowiązkowy na terenie Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrainu, Omanu, Kataru, Kuwejtu i Jemenu. Nadawany jest na bazie przepisów GSO - Technical Regulation on Toys Safety.

Certyfikat CCC

CCC – obowiązkowy znak nadawany na rynku chińskim. Cała procedura certyfikacji wykonywana jest przez Chińskie Centrum Jakości Certyfikacji (CQC), a podstawą certyfikacji jest chińska norma krajowa dotycząca bezpieczeństwa zabawek. Przedmiotem weryfikacji są badania bezpieczeństwa zabawek i procesy produkcyjne w przedsiębiorstwie producenta.

Instytut Matki i Dziecka

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka i Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny – polskie certyfikaty, które są przyznawane po specjalistycznych testach. Zabawki z tymi oznaczeniami są bezpieczne i spełniają normy bezpieczeństwa, które obowiązują w polskim prawie.

Bezpieczny dla dziecka

Certyfikat Bezpieczny dla dziecka – certyfikat wydawany jest przez Instytut Włókiennictwa z Łodzi. Wyrób z tym znakiem jest bezpieczny dla dziecka i nie zawiera szkodliwych substancji.

Bezpieczny dla niemowląt

Certyfikat Bezpieczny dla niemowląt – oznacza to samo co poprzedni certyfikat, ale dotyczy najmłodszych dzieci. Zabawki dla chłopców są sprawdzane pod względem trochę innych kryteriów niż w Certyfikacie Bezpieczny dla dziecka.

TUV Rheinland

TÜV Rheinland – certyfikat wydawany przez niezależne laboratoria i organizacje. Oznacza, że produkt jest zgodny z normami unijnymi, przy czym jest bezpieczny dla dziecka, wolny od szkodliwych substancji i ma wysoką jakość. TUV ma swoje oddziały również w Polsce, np. w Poznaniu istnieje Laboratorium Mechaniczne TÜV Rheinland Polska.

Certyfikat jakości DEKRA

DEKRA - ten znak jakości nadawany jest przez niezależną niemiecką organizację certyfikującą. Testy obejmują podstawowe badania bezpieczeństwa (weryfikacja dokumentacji technicznej), badania cech użytkowych produktów, jak jakość, funkcjonalność, łatwość obsługi oraz badania wytrzymałościowe.

Certyfikat Geprüfte Sicherheit

GS (Geprüfte Sicherheit) – zabawka oznaczona tym znakiem spełnia niemieckie i jednocześnie europejskie przepisy oraz wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa. Wydawany jest jedynie przez akredytowane laboratoria testujące. Produkt ze znakiem GS jest zgodny z wymaganiami producenta i z europejskimi dyrektywami. Certyfikat ten może występować w parze z symbolem laboratorium w którym certyfikacja nastąpiła.

Certyfikat Spiel gut

Spiel gut – znak wydawany przez niemieckie stowarzyszenie branży zabawkarskiej Arbeitsausschuß Kinderspiel und Spielzeug e.V. Certyfikowana zabawka musi spełniać kryteria stworzone przez stowarzyszenie. Znak Spiel gut oznacza, że zabawka jest bezpieczna, ma wartości edukacyjne i że podczas jej produkcji przestrzegane są zasady ochrony środowiska.

Certyfikat UL

UL (Underwriters Laboratories Inc.) – znak amerykańskiej instytucji, która zajmuje się certyfikowaniem różnych wyrobów, także zabawek. Firma prowadzi certyfikacje pod kątem norm amerykańskich i europejskich (wtedy znak z dopiskiem EU).

Certyfikat Kitemark

BSI Kitemark – znak wydawany przez brytyjską firmę BSI Group, która w Anglii zajmuje się opracowywaniem standardów dla wytwarzanych produktów. Zabawka z tym znakiem jest certyfikowana przez niezależne laboratorium i jest dobrze przetestowana pod kątem bezpieczeństwa.

Atest Lion

Lion – znak lwa występuje na zabawkach firm zrzeszonych w organizacji British Toy and Hobby Association and Toy Fair (Brytyjskie Stowarzyszenie Producentów Zabawek). Produkty mające ten znak są wykonane zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie stowarzyszenia, a także z prawnymi wymaganiami panującymi w Wielkiej Brytanii. Trzeba dodać, że normy prawne w Wielkiej Brytanii są analogiczne jak te obowiązujące w Polsce.

Certyfikat Safe Toys

Safe Toys – certyfikat ten jest przyznawany przez niezależny instytut IISG – Italian Institute for Toy Safety. Zabawki z tym znakiem są bezpieczne, odpowiednie dla dzieci w zadeklarowanym wieku i spełniają restrykcyjne zasady odnośnie użytych materiałów.

Forest Stewardship Council

FSC (Forest Stewardship Council) – oznakowanie na zabawkach wykonanych z drewna. Certyfikat ten oznacza, że zabawki drewniane zostały wyprodukowane z poszanowaniem środowiska, ze zrównoważonych zasobów leśnych i z ograniczeniem wykorzystania środków chemicznych, w tym pestycydów i nawozów sztucznych.

Global Organic Textile Standard

GOTS (Global Organic Textile Standard) – certyfikat ten oznacza, że zabawka została wyprodukowana z włókien organicznych (przynajmniej 70%) poprzez naturalne sposoby uprawy, bez użycia środków chemicznych, ani niebezpiecznych dla zdrowia barwników.

Programme for the Endorsement of Forest Certification

PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) – certyfikat ten jest potwierdzeniem, że zabawka została wykonana z bezpiecznych, ekologicznych materiałów i jest produkowana z zachowaniem norm ekonomicznych i społecznych.

Oeko-Tex Standard 100

Oeko-Tex Standard 100 – jest to znak bezpieczeństwa występujący na towarach włókienniczych. Oznakowane produkty są wolne od szkodliwych substancji w stężeniach, które są niebezpieczne dla człowieka.

Ostatni ważny certyfikat nie ma wpływu na bezpieczeństwo zabawek, ale czasami występuje na opakowaniach i myślę, że też warto go poznać.

FairTrade

FairTrade – ten znaczek oznacza, że zabawka została wyprodukowana z poszanowaniem dla praw pracowniczych człowieka i bez wykorzystywania dzieci do pracy. Organizacja FairTrade wspiera zakłady produkcyjne, które zapewniają odpowiednie warunki zatrudnienia i godziwą zapłatę za wykonywaną pracę.

Znaki, które występują na opakowaniach zabawek, ale nie mają żadnego znaczenia lub wprowadzają w błąd kupujących:

China Export

CE (China Export) – jest to znak podobny do europejskiego certyfikatu jakości, ale nie ma z nim nic wspólnego. Ten znak często określa się jako „China Export”, a od właściwego znaku CE różni się odległością między literami. Jeśli zobaczymy ten znak, to lepiej nie kupować takiej zabawki, gdyż może nie spełniać europejskich norm jakości i bezpieczeństwa.

Certyfikat EN71

EN71 – są to normy europejskie określające wymogi bezpieczeństwa stawiane zabawkom. Produkt sprzedawany na terenie Unii Europejskiej musi być zgodny z tymi normami. Jednak nie istnieją przepisy, ani żadne wytyczne, które określałyby sposób certyfikowania lub opisujące znaczenie certyfikatu. Znak ten jest bardziej formą reklamy niż rzetelną informacją dla kupującego. Lepiej kierować się innymi oznaczeniami podczas wybierania bezpiecznej zabawki.

Ex

Ex – znak ten nie powinien się znajdować na opakowaniach z zabawkami. Dotyczy on urządzeń, które mogą pracować w przestrzeniach zagrożonych wybuchem. Jeśli widzimy to oznaczenie na opakowaniu zabawki to lepiej trzymać się od niej z daleka, gdyż producent na pewno nie wiedział jakie przepisy go obowiązują. Taka zabawka na pewno nie spełnia norm jakości i bezpieczeństwa.

Certyfikaty i atesty to jednak nie wszystko. Potrzebny jest też zdrowy rozsądek i umiejętność przewidywania zdarzeń, gdyż czasem zabawki są użytkowane przez dzieci w najmniej spodziewany sposób. Wtedy nawet najbardziej bezpieczna zabawka może się zmienić w przedmiot zagrażający zdrowiu dziecka. Jako rodzice powinniśmy czuwać nad naszym dzieckiem i obserwować, czy zabawa przebiega zgodnie z zamysłem producenta.

 (6)    0

Udostępnij artykuł na stronach społecznościowych:
Twój komentarz został wysłany. Dziękujemy!
Zostaw komentarz
Przepisz kod