Jak czyścić zabawki pluszowe, interaktywne, plastikowe i gumowe?

Jak czyścić zabawki pluszowe, interaktywne, plastikowe i gumowe?

  admin

 (3727)    (11)    0

  Zabawki

Nasze maluchy uwielbiają bawić się swoimi ulubionymi zabawkami. Nie rozstają się z nimi, często śpią przytulając misia lub inną maskotkę. Jednak z czasem zabawki się kurzą, brudzą lub zadomawiają się w nich nieproszeni goście, jak bakterie i roztocza. Może to być niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka. Dowiedz się, jak czyścić różne zabawki za pomocą prostych domowych sposobów.

Podstawą jest utrzymanie czystości w domu i przede wszystkim w pokoju dziecięcym. Część rodziców nieprawidłowo dba o otoczenie w którym przebywa dziecko z powodu niewiedzy lub z braku czasu. Jeśli jednak zależy nam na sterylności i na czystych zabawkach bez mikrobów to powinniśmy unikać gromadzenia się kurzu, gdyż właśnie w nim jest najwięcej mikroorganizmów. Zabawki po zakończeniu zabawy powinny zostać schowane do zamykanych pudełek. Możemy pochować drobne przedmioty, które są trudniejsze w czyszczeniu, jak książki, ozdoby i inne bibeloty. Odkurzajmy regularnie dywan, myjmy dokładnie podłogę, zmieniajmy pościel i czyśćmy łóżka przynajmniej raz w miesiącu. Roztocza bardzo lubią kontakt z człowiekiem, gdyż żywią się naskórkiem ludzkim. Największe ich skupiska występują w sypialniach. Roztocza giną w niskiej temperaturze -18 stopni Celsjusza, jak i w wysokiej, w 60 stopniach Celsjusza. Dlatego pościel powinna być prana w temperaturze 60 stopni i uprasowana żelazkiem. Kanapę lub materac możemy wyczyścić sodą oczyszczoną. Posypujemy nią obficie powierzchnię i po 2 godzinach odkurzamy. Soda oczyszczona wyeliminuje wszelkie szkodniki. W zwalczaniu roztoczy pomaga także wietrzenie pomieszczeń i wystawianie pościeli na działanie promieni słonecznych.

Jeśli na zabawce jest metka, to przed rozpoczęciem czyszczenia zapoznajmy się z informacjami na niej zawartymi i postępujmy według zaleceń od producenta. Niektóre zabawki wymagają szczególnej ostrożności podczas mycia i prania.

Sprawdź również popularne: Zabawki Fisher price

Jak czyścić pluszowe zabawki?

Na początek wkładamy pluszaka do zamrażarki. Zawijamy go w torebkę i zostawiamy na noc na działanie niskiej temperatury. W zimie z powodzeniem można wystawić zabawki na zewnątrz (tak samo można zrobić z pościelą). Następnie pluszowe zabawki pierzemy w pralce. Temperaturę wody w pralce ustawiamy na najniższą (30 stopni) i wsypujemy delikatny środek piorący, jak np. proszek do prania ubranek dziecięcych. Zwykły proszek do prania może wywołać podrażnienia lub uczulenie u dziecka. Niska temperatura zwalczy roztocza, a pranie w pralce usunie ich jajeczka i odchody. Po wyjęciu z pralki należy zostawić zabawki do całkowitego wyschnięcia. Na koniec przeczesujemy futerko maskotki szczotką do włosów, by wyglądało ładnie i było miłe w dotyku. Od czasu do czasu możemy przewietrzyć pluszowe zabawki na świeżym powietrzu.

Maskotka pluszowa słoń szara

Większy problem jest z zabawkami z elektroniką w środku. Są to zabawki interaktywne działające na baterie, które mówią, świecą i poruszają się. Takich zabawek niestety nie możemy prać w pralce, ani poddawać działaniu niskich temperatur. Najpierw sprawdźmy, czy zabawka ma wyjmowany środek z elektronicznymi elementami. Jeśli tak, to wyjmujemy wnętrze i z zewnętrzną powłoką postępujemy tak samo jak z zabawkami pluszowymi. Gdy jednak nie można wyjąć środka z elektroniką, to możemy użyć sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej. Zabawkę wkładamy do woreczka i nasypujemy do środka proszek. Zawiązujemy woreczek i energicznie nim potrząsamy tak, aby proszek dokładnie pokrył całą zabawkę. Po odczekaniu godziny możemy zabawkę wyjąć z woreczka i solidnie ją wytrzepać. Do usunięcia proszku można użyć zwykłej suszarki do włosów lub odkurzacz.

Jak czyścić zabawki plastikowe i gumowe?

Zabawki plastikowe i gumowe możemy myć w ciepłej wodzie z wykorzystaniem mydła dla dzieci. Można je również prać w zmywarce do naczyń. Kładziemy je na górnej półce zmywarki i ustawiamy krótki program mycia. Do zmywarki używamy płynu do mycia naczyń dla dzieci, zamiast silnych środków przeznaczonych do zmywarek. Zabawki zostaną dobrze umyte i zdezynfekowane. Jeśli zabawka jest interaktywna, z wrażliwymi elementami w środku, a środka nie da się wyjąć, to przecieramy jej powierzchnię ściereczką lub gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Do usuwania brudów z trudno dostępnych miejsc używamy szczoteczki do zębów. Do czyszczenia można też użyć roztworu sody oczyszczonej z wodą. Składniki łączymy w proporcji 50% - 50%. W sklepach chemicznych dostępne są też specjalne bezpieczne i ekologiczne preparaty do czyszczenia zabawek, dzięki którym zabawki będą skutecznie wyczyszczone i odkażone. Zabawki do kąpieli po każdej zabawie w wannie muszą być dokładnie osuszane, gdyż na wilgotnej powierzchni pojawi się szkodliwa dla zdrowia dziecka pleśń i grzyb. Zminimalizuje to szansę na rozwój wszelkich niechcianych mikroorganizmów.

Zabawka żółta plastikowa ciężarówka Wader

Po myciu i osuszeniu, można też na zabawkę nanieść specjalny środek chemiczny do dezynfekcji. Zazwyczaj jest on zawarty w postaci płynu w spryskiwaczu, którym psika się na zabawkę. W ten sposób usuniemy wszystkie zarazki i szkodliwe pasożyty. Czynność ta nie jest bezwzględnie konieczna, ale pomoże w całkowitym usunięciu niewidocznych zarazków.

Dzieci mają codzienny kontakt ze swoimi ulubionymi zabawkami. Przytulają je, całują, dotykają i wkładają do buzi. Dlatego ważne jest, żeby zabawki były czyszczone regularnie. Nie trzeba robić tego po każdej zabawie, jednak wskazane jest dokładne ich czyszczenie co najmniej raz w miesiącu. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta, dziecko jest w trakcie choroby (np. grypa lub biegunka), dziecko bawi się z innymi dziećmi lub zabawki są brudzone słodkim napojem czy jedzeniem, zalecane jest częstsze czyszczenie.

Sprawdź nasz Sklep z zabawkami online

   

Załączone zdjęcia pochodzą ze strony: http://pixbay.com

 (3727)    (11)    0

Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Zostaw komentarz
Captcha
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć