Pokemon TCG • Przewodnik dla początkujących graczy • Sklep internetowy z Pokemonami

Pokemon TCG • Przewodnik dla początkujących graczy • Sklep internetowy z Pokemonami

  admin

 (48256)    (67)    16

  Zabawki

Karty Pokemon już od wielu lat obecne są w domach kolekcjonerów i graczy zainteresowanych uniwersum Pokemon. Można je zbierać, wymieniać się nimi, jak i toczyć pojedynki trenerów. Fascynują i jednocześnie wprawiają w zachwyt, a ich popularność ciągle rośnie.

Powstanie karcianki Pokemon

Gra w karty Pokemon powstała w Japonii w 1996 roku. Pierwsze talie kart były inspirowane grami wideo na konsolę Nintendo Game Boy: Pokemon Red, Green i Blue. Trzy lata później karty Pokemon były dostępne również w Ameryce Północnej, po tym poznał je cały świat.

Karty Pokemon Tangela i Tangrowth

Co jest potrzebne do grania w karty Pokemon?

Na pewno potrzebna jest minimalna znajomość języka angielskiego. Przez jakiś czas były dostępne dwa dodatki (Diament i Perła) w naszym ojczystym języku, ale obecnie najnowsze zestawy dostępne są w Polsce jedynie w języku angielskim. Na kartach używane są podstawowe zwroty i często powtarzające się sformułowania, co ułatwia zabawę, a przy okazji rozwija umiejętności językowe gracza. Przyda się też elementarna wiedza z matematyki w zakresie dodawania i odejmowania. Do pomocy możemy użyć kartki papieru, znaczników punktów życia i najzwyklejszego kalkulatora. Niektóre umiejętności karcianych Pokemonów wymagają do użycia rzutu monetą. Może to być zwykła moneta, którą często chowamy w kieszeni, ale bardziej polecamy specjalne monety z motywem Pokemon, które można znaleźć w większości zestawów z kartami.

Do gry Pokemon TCG oczywiście potrzebne są też same karty. Należy zaznaczyć, że do gry w oficjalnych turniejach wymagane są oryginalne karty Pokemon. Do wyboru są różne talie podstawowe (starter), od których można zacząć przygodę z kartami Pokemon. Dla bardziej wymagających graczy dostępne są boostery (dodatek rozszerzający), którymi znacznie wzmocnimy swoje zestawy kart. Można też zaopatrzyć się w inne akcesoria, które do gry nie są wymagane, ale pomagają w ochronie kart lub po prostu służą do ozdoby i personalizacji swoich talii. Są to różnego rodzaju albumy na karty, pojemniki na talie, koszulki ochronne i gumowe maty na stół.

Pokemon Sword & Shield - Rebel Clash May'20 V Box - Polteageist

Jakie są podstawowe zasady gry w karty Pokemon?

Talia do gry Pokemon musi składać się dokładnie z 60 kart. Wśród nich są karty Pokemonów, karty energii i karty wspomagające, jak np. karty trenerów. Sama gra polega na starciu Trenerów, którzy używają Pokemonów ze zbioru swojej talii. Cała gra podzielona jest na kolejne tury, w których ruch mają naprzemiennie obaj gracze.

Na początku gry następuje losowanie, aby wyłonić gracza zaczynającego. Gracz zaczynający jako pierwszy może wystawić swojego Pokemona, ale atakowanie przeciwnika w jego pierwszej turze jest zabronione. Dopiero w następnej turze można zaatakować swoim stworkiem. Po wyłonieniu gracza rozpoczynającego grę, obaj gracze dobierają po 7 kart na rękę. Jeśli któryś z trenerów nie ma podstawowego Pokemona na ręce startowej, którego może położyć na stole, to wtedy pokazuje swoje karty z ręki swojemu przeciwnikowi, dołącza je do swojej talii, tasuje ją i ponownie dobiera 7 kart; i tak do skutku. Za każdym razem, gdy ponawiasz procedurę tasowania, Twój rywal może dobrać dodatkową kartę ze swojej talii. Następnie obaj zawodnicy kładą przed sobą po jednym z podstawowych Pokemonów, które będą ich aktywnymi Pokemonami. Mogą też położyć do 5 podstawowych Pokemonów w strefie przygotowania. Po tym obaj gracze odkładają po 6 kart z góry swojej talii w pozycji zakrytej. Są to nagrody za zwycięskie walki (Trofea). Za pokonanie Pokemona (oprócz wersji GX i EX) można odkryć jedną z nagród i dobrać ją do ręki. Pokonany Pokemon, jak i inne karty znajdujące się na jego wyposażeniu zostają przeniesione na stos kart zrzuconych. Gracz, który dobierze wszystkie 6 kart z puli nagród - zostaje zwycięzcą. Zwycięzcą można zostać również na inne sposoby. Jeśli gracz dobiera karty, ale jego talia jest już pusta i nie może dobrać nowej karty na rękę, to wtedy zwycięzcą zostaje jego rywal. Kolejnym sposobem na wygranie jest sytuacja, gdy zwyciężymy walkę z rywalem i nie ma on żadnego innego Pokemon w strefie przygotowania - wtedy rozgrywka kończy się na naszą korzyść. Niektóre Pokemony mają specjalne ataki lub umiejętności, którymi potrafią wygrać cały mecz. Przykładem może być atak Slowbro o nazwie “Walk-Off Homer”, którym można zwyciężyć, gdy została nam jedna karta Trofeum.

Na początku każdej swojej tury gracz dobiera jedną kartę ze swojej talii. Raz na turę można też zaatakować swoim Pokemonem, ale po ataku kolej przechodzi na rywala. Większość ataków do użycia wymaga określonej ilości kolorów energii. Obecnie w karciance Pokemon jest 10 kolorów energii. W każdej turze można dodać do dowolnego swojego Pokemona tylko jedną energię z ręki. Ogranicza to pole manewru, ale istnieją karty i umiejętności Pokemonów, które przyspieszają dodawanie energii.

W Pokemon TCG jest kilkanaście rodzajów kart Pokemon. Najczęściej używane są Pokemony podstawowe, które można od razu wprowadzić do starcia. Mamy tu też ewolucje pierwszego i drugiego stopnia. Potężniejsze stworki mogą uwolnić swoją potęgę przez Mega Ewolucje. W ostatnim czasie na oficjalnych turniejach najpopularniejsze są wersje kart Pokemon z przyrostkiem GX i EX. Zazwyczaj mają one o wiele większą ilość punktów zdrowia i potężniejsze ataki, ale za ich pokonanie dostajemy 2 karty Trofeów. Wystarczy pokonać 3 Pokemony GX lub EX żeby wygrać rozgrywkę, choć może to być o wiele trudniejsze do wykonania niż pokonanie 6 podstawowych Pokemonów.

Oczywiście jest więcej rodzajów kart w Pokemon TCG, których omówienie wystarczyłoby na stworzenie osobnego wpisu. W tym artykule zostały poruszone ogólne zasady gry będące wprowadzeniem do rozgrywki i które pomogą początkującym graczom zrozumieć podstawowe reguły gry.

Pokémon TCG Shield & Sword VIVID VOLTAGE DREDNAW Theme Deck

Dlaczego karty Pokemon są tak popularne?

Na dużą popularność Pokemon TCG (Trading Card Game) wpływ ma przystępność zasad. Część założeń została zapożyczona z gier, gdzie głównie pojedynki odbywają między pojedynczymi Pokemonami. Zasady gry są na tyle proste i przystępne, że nawet bystre dziecko może z powodzeniem spróbować swoich sił i na tyle skomplikowane w późniejszym etapie, że starsi gracze będą mieć radość z projektowania nowych talii kart i kreowania własnej strategii gry. Drugim aspektem popularności karcianki są same Pokemony, uwielbiane przez rzesze fanów. Bo kto nie chce mieć w swojej kolekcji lub talii potężnego Charizarda, ogromnego Snorlaxa, czy słodkiego Pikachu? Każda ilustracja Pokemona na karcie tworzona jest przez najlepszych artystów-grafików. Niektóre z kart są dodatkowo wykonane za pomocą specjalnych technik holograficznych, dzięki czemu przepięknie mienią się w świetle różnymi kolorami.

Pokemon Trading Card Game to jedna z najpopularniejszych karcianych gier kolekcjonerskich w Polsce i na świecie. Zawdzięcza swoją ogromną popularność grom wideo i serialowi animowanemu, ale mimo to ma swój własny unikalny klimat i oddaną rzeszę odbiorców. Dlatego gorąco zachęcamy do spróbowania swoich sił w tej rewelacyjnej grze.

 (48256)    (67)    16

  •  Komentarze ( 16 )
 Niktxx
Bardzo fajny poradnik dla początkujących
 Bhhn
Bardzo fajna gra mój syn nawet gra w pokemony.
 Julian
Są fajne ale nie które karty Są dziwne!
Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Zostaw komentarz
Captcha