Gra mobilna Pokemon GO, czyli łapanie Pokemonów w Polsce

Gra mobilna Pokemon GO, czyli łapanie Pokemonów w Polsce

  admin

 (734)    (7)    0

  Aktualności

Szaleństwo dotyczące Pokemonów rozpoczęło się już dawno temu po wydaniu przez Nintendo gry Pokemon Green na kieszonkową konsolę GameBoy Pocket. Na podstawie gier Pokemon powstały również filmy pełnometrażowe, seriale anime, komiksy i karciana gra kolekcjonerska. Przez długi czas Pokemony omijały urządzenia mobilne, ale teraz już się to zmieniło. Pokemony są już dostępne w smartfonach z systemem Android i iOS.

Pokemon GO mapa

Pokemon GO powstał przy współpracy firmy The Pokemon Company, która ma wyłączne prawa do marki Pokemon, oraz firmy Niantic Labs, która jest częścią koncernu Google. Finalnie powstała gra role-playing, która wykorzystuje najnowsze nowinki techniczne. Najważniejszą z nich jest rzeczywistość rozszerzona (ang. Augmented Reality). Jest to technologia łącząca świat rzeczywisty z generowanym komputerowo, dzięki czemu łapanie Pokemonów nabiera nowego wymiaru. W tym wypadku wykorzystywany jest aparat fotograficzny wbudowany w urządzenie mobilne. Na wyświetlany obraz nałożone są postacie i obiekty trójwymiarowe, a całość jest generowana w czasie rzeczywistym. Gra wykorzystuje również satelity GPS i żyroskop, dzięki którym urządzenie wyświetla na mapie położenie Pokemonów i wirtualnych budynków, oraz pozwala na zobaczenie kolorowych stworków w trybie rzeczywistości rozszerzonej.

Sprawdź również nasze: zabawki pokemon

Pokemon GO Charmander w mieście

Gra Pokemon GO początkowo była dostępna w kilku krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i Japonii, gdzie od razu zdobyła ogromną popularność, co jest widoczne po rankingach popularności w sklepach AppStore i Google Play. Teraz aplikacja jest również dostępna w Polsce. Gra wydana jest w modelu free to play i jest dostępna dla każdego za darmo. W aplikacji dostępne są też mikropłatności, za pomocą których kupimy przydatne wirtualne przedmioty pomocne do znajdowania, łapania i rozwijania Pokemonów. Przedmioty te jednak można zdobyć w grze bez wydawania prawdziwej waluty, a mikropłatności nie są niezbędne do przyjemnej rozgrywki.

Pokemon GO trener Goldeen

Na czym polega gra Pokemon GO?

Gracze Pokemon GO przemieszczają się w świecie realnym i jednocześnie obserwują swoją zmieniającą się pozycję na mapie wyświetlanej przez aplikację Pokemon GO. Na mapę naniesione są: budynki takie jak PokeGymy (szkoły walki, areny walk) i PokeStopy (miejsca uzupełniania przedmiotów), stworki Pokemon, które można śledzić i łapać, oraz pozycje innych graczy. Oprócz kolekcjonowania stworków, można także je trenować, przeprowadzać ewolucje i walczyć na arenach. W przyszłości będzie również możliwe pojedynkowanie się między graczami. Poprzez udane akcje zyskujemy punkty doświadczenia i rozwijamy swojego wirtualnego awatara. Pokemony występują, tak jak zwierzęta, jedynie w swoim naturalnym środowisku. Odmiany wodne można złapać w okolicy rzek, jezior czy mórz, zaś trawiaste na łąkach czy w lesie. Do złapania są bardzo dobrze znane dzieciom Pokemony, jak Pikachu, Squirtle, Charmander, Bulbasaur, w sumie 151 okazów. Na pewno w niedługim czasie na polskich ulicach i w parkach zauważymy dzieci i dorosłych, którzy szukają rzadkich Pokemonów.

Pokemon GO Walka Squirtle vs Goldeen

Pozytywy i negatywy rzeczywistości rozszerzonej

Gra ma swoje plusy i minusy. Niewątpliwym atutem są funkcje społecznościowe, które premiują nawiązywanie nowych znajomości, kontakt z podobnymi hobbystami i prowadzenie wspólnej, zintegrowanej zabawy. Użytkownicy mogą się wymieniać Pokemonami i wirtualnymi przedmiotami oraz mają możliwość prowadzić zdrową rywalizację przez prowadzenie wirtualnych pojedynków. Aby złapać Pokemona, zamiast siedzieć w czterech ścianach, należy wyjść na powietrze, pospacerować i aktywnie prowadzić poszukiwania z pomocą aplikacji w smartfonie. Dodatkowo taka zabawa dostarcza dużo przyjemności, gdyż z pewnością nie jeden fan japońskich stworków chciał kiedyś zostać prawdziwym trenerem Pokemon.

Z drugiej strony znane są już przypadki niewłaściwego wykorzystania aplikacji, czy wykorzystywania jej do rabunków i włamań. Media donoszą o wypadkach użytkowników, którzy próbowali łapać Pokemony np. w rzekach i jeziorach, czy nawet wieści o upadkach z dużych wysokości. Nietrudno sobie wyobrazić zagrożenie ze strony nieuważnych graczy wchodzących bezpośrednio przed jadący samochód. W Stanach Zjednoczonych wystąpiły też przypadki napadów i rabunków, z wykorzystaniem przez agresorów lokalizacji użytkowników i stworków znajdujących się w okolicy. Z kolei punkty PokeGym i PokeStop zostały zlokalizowane w nie do końca właściwych miejscach. Zdarzają się sytuacje, że strategiczne punkty umieszczone są w budynku posterunku policji, w kościele, szpitalu, czy nawet w byłym obozie koncentracyjnym, co na pewno nie jest już takie zabawne.

Pokemon GO PokeStop

Choć aplikacja na ten moment jest jeszcze nieco okrojona z funkcji i możliwości w porównaniu z poprzednimi odsłonami gier z Pokemonami w roli głównej, to na pewno warto się z nią zapoznać już teraz. Twórcy zapowiadają ciągły rozwój aplikacji i wdrażanie nowych funkcjonalności. Szczególnie polecamy Pokemon GO każdemu wielbicielowi Pokemonów, a pozostałym graczom sugerujemy sprawdzenie jak wciągające może być kolekcjonowanie i trenowanie "kieszonkowych potworków".

Warto również zapoznać się z szerokim wyborem figurek w naszym sklepie internetowym: Figurki Pokemon

 

Zdjęcia pochodzą ze stron:

http://www.pokemon.com

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticlabs.pokemongo

 (734)    (7)    0

Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Zostaw komentarz
Captcha
Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj Więcej informacji Odrzuć