Nasze maluchy uwielbiają bawić się swoimi ulubionymi zabawkami. Nie rozstają się z nimi, często śpią przytulając misia lub inną maskotkę. Jednak z czasem zabawki się kurzą, brudzą lub zadomawiają się w nich nieproszeni goście, jak bakterie i roztocza. Może to być niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka. Wtedy zadajemy sobie pytanie „Jak czyścić zabawki dla dzieci?”. Za chwilę przedstawimy skuteczne porady, dzięki którym dowiesz się, jak czyścić różne zabawki za pomocą prostych domowych sposobów.
Podstawą jest utrzymanie czystości w domu i przede wszystkim w pokoju dziecięcym. Część rodziców nieprawidłowo dba o otoczenie w którym przebywa dziecko z powodu niewiedzy lub z braku czasu. Jeśli jednak zależy nam na sterylności i na czystych zabawkach bez mikrobów to powinniśmy unikać gromadzenia się kurzu, gdyż właśnie w nim jest najwięcej mikroorganizmów.
Zabawki po zakończeniu zabawy powinny zostać schowane do zamykanych pudełek. Możemy pochować drobne przedmioty, które są trudniejsze w czyszczeniu, jak książki, ozdoby i inne bibeloty. Odkurzajmy regularnie dywan, myjmy dokładnie podłogę, zmieniajmy pościel i czyśćmy łóżka przynajmniej raz w miesiącu. Roztocza bardzo lubią kontakt z człowiekiem, gdyż żywią się naskórkiem ludzkim. Największe ich skupiska występują w sypialniach. Roztocza giną w niskiej temperaturze -18 stopni Celsjusza, jak i w wysokiej, w 60 stopniach Celsjusza. Dlatego pościel powinna być prana w temperaturze 60 stopni i uprasowana żelazkiem.
Z kolei kanapę lub materac możemy wyczyścić sodą oczyszczoną. Posypujemy nią obficie powierzchnię i po 2 godzinach odkurzamy. Soda oczyszczona wyeliminuje wszelkie szkodniki. W zwalczaniu roztoczy pomaga także wietrzenie pomieszczeń i wystawianie pościeli na działanie promieni słonecznych.
Jeśli na zabawce jest metka, to przed rozpoczęciem czyszczenia zapoznajmy się z informacjami na niej zawartymi i postępujmy według zaleceń od producenta. Niektóre zabawki wymagają szczególnej ostrożności podczas mycia i prania.
Sprawdź również popularne: Zabawki Fisher price
Jak czyścić pluszowe zabawki?
Na początek wkładamy pluszaka do zamrażarki. Zawijamy go w torebkę i zostawiamy na noc na działanie niskiej temperatury. W zimie z powodzeniem można wystawić zabawki na zewnątrz (tak samo można zrobić z pościelą). Następnie pluszowe zabawki pierzemy w pralce. Temperaturę wody w pralce ustawiamy na najniższą (30 stopni) i wsypujemy delikatny środek piorący, jak np. proszek do prania ubranek dziecięcych.
Trzeba pamiętać, że zwykły proszek do prania może wywołać podrażnienia lub uczulenie u dziecka. Niska temperatura zwalczy roztocza, a pranie w pralce usunie ich jajeczka i odchody. Po wyjęciu z pralki należy zostawić zabawki do całkowitego wyschnięcia. Na koniec przeczesujemy futerko maskotki szczotką do włosów, by wyglądało ładnie i było miłe w dotyku. Od czasu do czasu możemy przewietrzyć pluszowe zabawki na świeżym powietrzu.
Większy problem jest z zabawkami z elektroniką w środku. Są to zabawki interaktywne działające na baterie, które mówią, świecą i poruszają się. Takich zabawek niestety nie możemy prać w pralce, ani poddawać działaniu niskich temperatur. Najpierw sprawdźmy, czy zabawka ma wyjmowany środek z elektronicznymi elementami. Jeśli tak, to wyjmujemy wnętrze i z zewnętrzną powłoką postępujemy tak samo jak z zabawkami pluszowymi.
Gdy jednak nie można wyjąć środka z elektroniką, to możemy użyć sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej. Zabawkę wkładamy do woreczka i nasypujemy do środka proszek. Zawiązujemy woreczek i energicznie nim potrząsamy tak, aby proszek dokładnie pokrył całą zabawkę. Po odczekaniu godziny możemy zabawkę wyjąć z woreczka i solidnie ją wytrzepać. Do usunięcia proszku można użyć zwykłej suszarki do włosów lub odkurzacz.
Jak czyścić zabawki plastikowe i gumowe?
Zabawki plastikowe i gumowe możemy myć w ciepłej wodzie z wykorzystaniem mydła dla dzieci. Można je również prać w zmywarce do naczyń. Kładziemy je na górnej półce zmywarki i ustawiamy krótki program mycia. Do zmywarki używamy płynu do mycia naczyń dla dzieci, zamiast silnych środków przeznaczonych do zmywarek. Zabawki zostaną dobrze umyte i zdezynfekowane.
Jeśli zabawka jest interaktywna, z wrażliwymi elementami w środku, a środka nie da się wyjąć, to przecieramy jej powierzchnię ściereczką lub gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Do usuwania brudów z trudno dostępnych miejsc używamy szczoteczki do zębów. Do czyszczenia można też użyć roztworu sody oczyszczonej z wodą. Składniki łączymy w proporcji 50% – 50%.
W sklepach chemicznych dostępne są też specjalne bezpieczne i ekologiczne preparaty do czyszczenia zabawek, dzięki którym zabawki będą skutecznie wyczyszczone i odkażone. Zabawki do kąpieli po każdej zabawie w wannie muszą być dokładnie osuszane, gdyż na wilgotnej powierzchni pojawi się szkodliwa dla zdrowia dziecka pleśń i grzyb. Zminimalizuje to szansę na rozwój wszelkich niechcianych mikroorganizmów.

Po myciu i osuszeniu, można też na zabawkę nanieść specjalny środek chemiczny do dezynfekcji. Zazwyczaj jest on dostępny w postaci płynu w spryskiwaczu, którym psika się na zabawkę. W ten sposób usuniemy wszystkie zarazki i szkodliwe pasożyty. Czynność ta nie jest bezwzględnie konieczna, ale pomoże w całkowitym usunięciu niewidocznych zarazków.
Podsumowanie: Jak czyścić zabawki pluszowe, interaktywne, plastikowe i gumowe?
Dzieci mają codzienny kontakt ze swoimi ulubionymi zabawkami. Przytulają je, całują, dotykają i wkładają do buzi. Dlatego ważne jest, żeby zabawki były czyszczone regularnie. Nie trzeba robić tego po każdej zabawie, jednak wskazane jest dokładne ich czyszczenie co najmniej raz w miesiącu. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta, dziecko jest w trakcie choroby (np. grypa lub biegunka), dziecko bawi się z innymi dziećmi lub zabawki są brudzone słodkim napojem czy jedzeniem, zalecane jest częstsze czyszczenie.
Sprawdź nasz Sklep z zabawkami online
Załączone zdjęcia pochodzą ze strony: http://pixbay.com